CEİDizler Projesi’nin paydaşlarından olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi ve Yenişehir Belediyesi toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik önemli mekanizmaların başında gelen Eşitlik Birimleri’ni kurmak için harekete geçti.

Yayın Tarihi: 05.03.2021

Mersin’deki Belediyeler Eşitlik Birimi Deneyimlerini Paylaşmak İçin Bir Araya Geldi

CEİDizler Projesi’nin paydaşlarından olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi ve Yenişehir Belediyesi toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik önemli mekanizmaların başında gelen Eşitlik Birimleri’ni kurmak için harekete geçti. Bu kapsamda uzun süre önce etkin bir eşitlik birimi kurmuş olan Çankaya Belediyesi Eşitlik Birimi ile bir araya gelerek deneyim paylaşımı toplantısı gerçekleştirdi.

 

Yerel ve ulusal düzeyde üretilen ve sağlanan hizmetlerin içerisinde özellikle yerel yönetimlerin ürettiği kamusal hizmetler büyük bir öneme sahiptir. Bu hizmetlerin toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı hale gelmesi amacıyla, CEİDizler Projesi paydaşı olan Mersin belediyeleri toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik önemli mekanizmaların başında gelen Eşitlik Birimleri’ni kurmak amacıyla harekete geçti. Bu kapsamda Çankaya Belediyesi Eşitlik Birimi’nden sorumlu olan Kadın Aile Hizmetleri Müdürü Asiye Ülkü Karaalioğlu eşitlik birimi kurma aşamalarındaki deneyimlerini Mersin Belediyeleri ile paylaştı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Hizmetleri Müdürü Edibe Sahil, Mezitli Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Hürrem Betül Levent, Mezitli Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü personeli Burcu Şanlı ve Yenişehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü personeli Pakize Esen’in katıldığı deneyim paylaşım toplantısında, Eşitlik Birimleri’nin oluşturduğu yönergeler, Yerel Eşitlik Eylem Planları, belediyelerin stratejik planlarında eşitlik birimlerinin yeri, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı(CEMR) gibi konu başlıkları üzerine konuşuldu ve deneyimler aktarıldı.

 

Eşitlik Birimi kurmak amacıyla adım atan Mersin belediyelerinin izlenecek yol haritasına dair sorularının konuşulduğu toplantı, farklı Eşitlik Birimi yönergelerinin ve mevcut durumdaki iş birliklerinin ve olanakların konuşulmasıyla tamamlandı.


Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir.