Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Sivil Sesler Festivali’nde Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği olarak yerimizi aldık.

Yayın Tarihi: 30.09.2022

5. Sivil Sesler Festivali'nde "Sokağın Sesi" Yankılandı

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Sivil Sesler Festivali’nde Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği olarak yerimizi aldık. 30 Eylül 2022 tarihinde "Sokağın Cinsiyeti" başlığıyla katıldığımız festival kapsamında CEİDizler Projesi ve CEİD çerçevesinde ürettiğimiz çalışmaları toplumun farklı kesimlerinden gelen ziyaretçilerle buluşturarak toplumsal cinsiyete duyarlılık esasında yürüttüğümüz faaliyetleri detaylı bir şekilde anlattık.

 

Festival kapsamında ekip olarak bir yürüyüşte gerçekleştirdik. Festival katılımcılarının da ilgisi ve katılımıyla gerçekleştirdiğimiz “Sokağın Cinsiyeti” temalı yürüyüşe TED Üniversitesi Kampüsü’ndan başlayarak Kurtuluş Parkı ve ardından şehrin eski yerleşimini ziyaret ederek tamamladık. Katılımcı gözlem ve mekânsal izleme niteliği taşıyan yürüyüşümüz boyunca, sokağın sesini dinleyip kokusunu alarak, yaya ve taşıt hareketliliğini gözlemleyerek, farklı anlatımlara kulak vererek, şehrin ziyaret ettiğimiz kesimine dair izlenimler edindik ve bunları birbirimizle paylaştık. Sivil Sesler Festivalin'deki Sokağın Cinsiyeti temalı temsiliyetimiz toplumun tüm seslerini kapsama ve toplumsal cinsiyete duyarlılık anlamında yürüttüğümüz çalışmalara da örnek teşkil ediyor.

 

Etkin bir paydaşı olduğumuz ve Türkiye’den ve dünyadan çeşitli sivil toplum aktörlerini aynı sahada bir araya getiren ilk etkinliklerden biri olan Sivil Sesler Festivali ile ilgili detaylı bilgi almak için www.sivilsesler.org sayfasını, Türkiye'de toplumsal cinsiyete duyarlı öncü çalışmaları ve faaliyetleriyle tanınan CEİD ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için https://www.ceid.org.tr sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir.